twarog

Twaróg ze słodkiego mleka na różne sposoby…

Twarożek ze słodkiego mleka na różne sposoby…

 

Jakiego użyć mleka?

Najlepsze jest oczywiście świeże od krowy, ale wiadomo nie każdy ma możliwość zakupu takiego mleka. W takim wypadku szukamy w sklepie mleka „świeżego”, koniecznie z informacją: pasteryzowane w niskiej temperaturze, ma ono krótki termin ważności.

Składniki:

  • 10 litrów mleka

  • 2g chlorku wapnia (rozpuszczam w 50ml przegotowanej wody w temp. pokojowej)

  • kwaśna śmietana bez konserwantów i barwników 2 łyżki na 1 litr mleka

  • podpuszczka, można użyć takiej, lub naturalnej w ilości 1 kropla na 1 litr mleka. Wcześniej przygotowując roztwór – odpowiednią ilość podpuszczki rozprowadzam w 50ml przegotowanej chłodnej wody.

Jeżeli użyjemy mleka świeżego od krowy, nie pasteryzowanego, trzeba go ogrzać ciągle mieszając do temperatury 72°C i utrzymywać tą temperaturę przez 30-30sek., następnie szybko schłodzić, najlepiej do temp. 30-32°CJeżeli użyjemy mleka sklepowego, ogrzewamy go powoli mieszając do temp. 30-32°C.
Mając
mleko w temp. 30-32°C dodajemy kolejno cały czas mieszając, wcześniej przygotowany chlorek wapnia, a następnie: śmietanę i podpuszczkę. Całość dokładnie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 12-13 godzin.

Po tym czasie powinien wytworzyć się gęsty skrzep, który po nakrojeniu łagodnie rozstępuje się, więc możemy przystąpić do krojenia skrzepu na kostki około 2cm i delikatnie mieszamy. Gdy podczas mieszania pojawią się większe kawałki, można je rozkroić. Mieszanie powinno trwać około 20 – 30 minut tak, aby dobrze oddzieliły się kostki skrzepu od serwatki.

Następnie kawałki sera przenosimy do chustyserowarskiej umieszczonej na sitku lub w formie serowarskiej i pozostawiamy do odsączenia na około 6 – 8 godzin.

Po tym czasie możemy sprawdzić twardość serka, jeśli chcemy twardszy twaróg to pozostawiamy go jeszcze dłużej do odsączenia.

Twardszy twaróg można kroić na kostki lub zanurzyć w zalewie z oliwy i np. czosnku czy bazylii i przechowywać w lodówce.

Jeśli chcemy uzyskać miękki twarożek, np. jako bazę do past serowych o różnych smakach postępujemy tak: po przeniesieniu sera do chusty serowarskiej odsączamy go ok. 1-2 godz. a następnie dodajemy dodatki smakowe np.: sól, pieprz, czosnek, chrzan, zioła lub słodkie dodatki jak: dżem, owoce i otrzymamy słodki serek doskonały do deserów.

Gotowe sery twarogowe przechowujemy w lodówce.

Polecam również zestawy serowarskie na allegro – tutaj.

A już wkrótce podam przepis na ser żółty, zapraszam

 

 

SMACZNEGO!!!

8 myśli nt. „Twaróg ze słodkiego mleka na różne sposoby…”

  1. Te wszystkie sery są boskie. Zjadam je oczami, a swoją drogą szkoda, że tylko oczami ale niestety takich nigdzie nie kupię za żadne pieniądze. A żeby tak piękne zrobić chyba brakuje mi odwagi. Chociaż „dla chcącego nic trudnego”. Jednak zdecydowanie będzie lepiej jak pozostanę przy zasadzie niech każdy robi to co potrafi najlepiej. Pozdrawiam 🙂

    1. To zależy od jakości mleka jaki jest jego skład, z jednego wyjdzie 1 kg a z innego 1,5kg, nie moge tego określić dokładnie, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *