winogrono

To owoce są temu winne…

To owoce są temu winne…
czyli, trochę wiadomości o winie

Najprostsza definicja wina: wino to sfermentowany sok z winogron. Obecnie nazwy tej używa się do określenia produktów fermentacji nie tylko z winogron.

Z czego można zrobić wino? Oto kilka produktów:
– owoce świeże – właściwie każdy owoc, do którego mamy dostęp się do tego nadaje, np. jabłka, śliwki, maliny czy porzeczki. Najlepiej jeszcze, gdy pochodzą z własnego ogrodu. Należy pamiętać, aby były zdrowe, gdyż wino z nadpsutych owoców będzie gorsze jakościowo.
– owoce mrożone – zarówno te zamrożone samodzielnie jak i te kupione w sklepie,
– dżemy – łatwo zrobić z nich wino, ważne, aby nie były popsute,
– zboża – wino takie jest łatwe do wykonania, może być do tego użyta: pszenica, żyto, kukurydza czy nawet ryż.

Dla wielu przygotowywanie własnego wina stało się hobby. Zrobienie trunku o wyjątkowych walorach smakowych, często lepszych od tych, które można znaleźć na sklepowych półkach sprawia ogromną satysfakcję, a jeszcze większą, gdy doceniają to znajomi i rodzina. Tak więc każdy, kto posiada owoce z własnej działki lub dostaje je od znajomych czy rodziny bądź kupi – może przygotować z nich własne wino.

A teraz trochę o rodzajach win.

Patrząc na półkę sklepową widzimy wina białe i czerwone, ale taki podział to za mało… Są różne wyróżniki na postawie, których możemy dokonać klasyfikacji win, podstawowe to: barwa, zawartość alkoholu, zawartość cukru, sposób konsumpcji, cechy specjalne czy surowiec.

Wina zawierające mniej niż 3 % cukru to wina wytrawne, w których podczas fermentacji cały cukier zmienia się w alkohol, takie o zawartości 3-7% to półsłodkie, nazywane także deserowymi.
Najsłodsze są likierowe (deserowe ciężkie), bo mają aż 15% cukru, tu fermentacje przerywa się przed zużyciem cukru.

Jak wiadomo wina musujące cechuje obecność bąbelków (to dwutlenek węgla) powstałych w wyniku wywołania w gotowym już winie – wtórnej fermentacji w szczelnie zamkniętym naczyniu – tak, aby bąbelki się nie ulotniły.

Ze względu na zawartość alkoholu wina dzielimy na:
– mocne – o zawartości alkoholu od 14 do 18%
– o średniej mocy – od 10 do 14%
– słabe – o zawartości poniżej 10% alkoholu

Zawartość alkoholu ma istotne znaczenie w procesie przechowywania, ponieważ im mocniejsze wino tym dłużej może być przechowywane, natomiast słabsze wina są mniej trwałe i w celu dłuższego przechowywania poddane muszą być pasteryzacji.

Ze względu na kolor, dzielimy na :
Wina białe, które powstają głównie ze szczepów białych winogron, ale także kolorowych. Mogą być słodkie, półwytrawne lub wytrawne. zazwyczaj podaje się je do białego mięsa, potraw z drobiu lub dań rybnych. Do win białych zalicza się także te wyprodukowane z owoców: jabłek, agrestu czy białych porzeczek.

Wina różowe (rose) jest uzyskiwane poprzez fermentację ciemnych winogron (m.in. Granacha, Zinfandel). Nie jest to wynik mieszanina wina białego z czerwonym. Wina różowe w większości mają barwę od jasno łososiowej po nieprzejrzystą czerwień. Ich smak i zapach jest zbliżony do win czerwonych, z tą różnicą, że są o wiele bardziej łagodniejsze.

Wino czerwone wytwarzane jest z ciemnych winogron lub innych kolorowych owoców. Różni się kolorem, smakiem oraz składem chemicznym. Zawiera antyoksydanty – substancje spowalniające starzenie się komórek. Naukowcy odkryli posiadanie właściwości zdrowotnych, regularne spożywanie czerwonego wina w małych ilościach wykazuje mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca. Tak jak białe, dzieli się na słodkie, półwytrawne i wytrawne.
Wytrawne serwuje się do dziczyzny, ciemnych mięs, kaczek, gęsi oraz potraw mącznych.

Jeszcze inny podział uwzględnia surowiec, z jakiego wino jest wyprodukowane.
Wina owocowe wytwarza się z owoców innych niż winogrona, np. ze śliwek, jabłek, porzeczki, jeżyn, agrestu, a nawet dzikiego bzu. Proces przygotowania wina owocowego różni się od procesu wina gronowego tym, że do wina owocowego trzeba dodać drożdże winiarskie, natomiast na powierzchni winogron, z których przygotowywane jest wino gronowe znajdują się już naturalne pleśnie, które odpowiadają za fermentację owoców. Łatwy proces produkcji i dostępność owoców spowodowało, że wina owocowe straciły swoją pozycję i dziś kojarzą się głównie z tanimi winiaczami.
Odrębnymi cechami charakteryzują się wina wykonane na bazie miodu, popularnie zwane „miodami pitnymi„, lub owocowo-miodowe, które posiadają specyficzny posmak miodu.
Wina nazwane wermutami przyprawiane są ziołami i zapachami korzennymi.

Jedna myśl nt. „To owoce są temu winne…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *