87-1273154951XtDa

Serowa historia

Historia sera rozpoczęła się gdy ludzie udomowili zwierzęta i zaczęli ich hodowle, zapewniając sobie dostęp do świeżego mleka. Wtedy mleko pochodziło przede wszystkim od wołów, owiec i kóz. Około 10000 lat temu pasterze mezopotamscy odkryli ser ze zsiadłego mleka i rozpoczęli jego wytwarzanie.
Pierwszym dokumentem pochodzącym z około 3000 lat p.n.e. przedstawiającym etapy produkcji sera jest płaskorzeźba sumeryjska nazwana ozdobą mleczarni.
We Francji, Afryce i na półwyspie Apenińskim około 6000 lat p.n.e. rozpoczęto hodowlę owiec i kóz, w Iranie 8000 lat p.n.e, a woły i bawoły ok. 6000 lat p.n.e. w Macedonii, natomiast pierwsze krowy hodowane były na Bałkanach ok 4000 lat p.n.e. To, że mleko się ścina zauważyli pasterze, którzy wlewali mleko do bukłaków pochodzących z żołądków owiec. W miarę upływu czasu nauczyli się oddzielać ser od skrzepu przyprawiać go, dodawać ziół i konserwować. Starożytni Rzymianie sposoby wytwarzania serów przejęli od Greków, którzy pozostawiali mleko pochodzące od owiec i krów, aby skwasiło się same. Dodatkiem przyspieszającym ten proces był sok figowy lub gałązki z jego drzewa. Stosowania podpuszczki nauczyli się od Etruksjan, którzy jako pierwsi ją stosowali aby przyspieszyć etap ścinania mleka.
Receptury większości popularnych dziś serów zostały stworzone przez mnichów w XIV wieku. A w XIX wieku opracowano recepturę wyrobu sera typu cheddar który znacząco wpłyną na metody produkcji stosowane do dzisiaj. Na skalę przemysłowa produkcja sera rozpoczęła się w Szwajcarii w 1815r.

Do Polski serowarstwo dotarło XIX wieku dzięki emigrantom z Niemiec, Holandii i Szwajcarii, którzy wytwarzali je z mleka owczego.

Dzisiaj trudno jest określić ilość gatunków serów, jest ich kilka tysięcy i wciąż powstają nowe, a to dzięki produkcji dużych koncernów serowarskich, regionalnych przetwórni, a także małych firm jak i małych gospodarstw rolnych. Często niektóre gatunki występują tylko regionalnie a receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Najpopularniejsze są sery twarogowe i żółte (dojrzewające), które choć do siebie podobne to różnią się smakiem, konsystencją czy obecnością dziur. Najlepszymi serami i związaną z nimi tradycją kulinarną mogą się pochwalić: Francuzi, Włosi, Szwajcarzy i Holendrzy.

Tak więc, zróbmy sobie ser!! www.winoiser.com

2 myśli nt. „Serowa historia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *