historia

Pierwsze ślady wina

Wino pijano od dawna, jego historia sięga początków ludzkości. Trudno określić miejsce i czas powstania tego trunku. Według chrześcijaństwa ojcem wina jest Noe, który po ocaleniu z potopu posadził winorośl i zapoczątkował produkcję wina.

Obecnie szacuje się że początki wyrobu wina powstawały na Kaukazie około 6000 lat p.n.e. Z czasem produkcją wina zaczęły interesować się Egipt, Grecja, Rzym – kraje bogate w dziką winorośl. Następnie rozpowszechniło się w dzisiejszej Hiszpanii, Portugali, Francji poprzez Dalmację dotarło do północnej Afryki. Wino występowało w najdawniejszych mitach i legendach jako napój bogów oraz klas wyższych i kapłanów.

Wino uważane było w Grecji za napój cywilizowany, było elementem codziennej diety, jak i uroczystości religijnych. Do konsumpcji mieszano je z wodą, barbarzyństwem było picie nierozcieńczonego i mógł sobie na to pozwolić jedynie bóg wina i płodności Dionizos. Winiarstwo dynamicznie rozwijało się wraz z powiększaniem się Imperium Rzymskiego, a sztukę winiarską Rzymianie opierali na greckich wzorcach.

Zakładali winnice na nowo podbitych terytoriach, a plemiona zamieszkujące te tereny przyswajały sobie wiedzę na temat produkcji wina. Po upadku cesarstwa Rzymskiego nastąpił upadek wyrobu wina. Winnice oraz cenne receptury zostały uratowane przez zakonników chrześcijańskich i mnichów, którzy produkowali wino do celów sakralnych i handlowych. Cystersi i benedyktyni stali się właścicielami największych i najwspanialszych winnic Europy południowej. Zapoczątkowali oni sposób przechowywania wina w piwnicach, co uchroniło go przed najazdami barbarzyńców. Winnice powstawały również w północnej Europie na terenach Niemiec, Czech a także Wielkiej Brytanii. Po kilku wiekach prac nad produkcją wina i uprawą winorośli Francja stała się wiodącym producentem europejskich win. To właśnie tutaj w 1935 roku powstał system apelacji. Jest to system stosowany do dzisiaj, pojawia się na etykietach i określa użyte odmiany winorośli, ich uprawę, minimalna zawartość alkoholu i metodę winifikacji.

W Polsce historia winiarstwa jest krótka i związana z wydarzeniami politycznymi. Pierwsze udokumentowane informacje pochodzą z 1314r o winnicach w rejonie Zielonej Góry. Znaczny rozwój winiarstwa odnotowano właśnie w XIV wieku, kiedy to uprawą winorośli i dzierżawą dawnych winnic klasztornych zainteresowali się mieszczanie. Wino nabrało znaczenia w handlu, stało się miedzy innymi środkiem płatniczym, a największe ośrodki znajdowały się w rejonach Krakowa, Torunia, Płocka a także Lwowa. Z czasem zmieniający się klimat, import zachodnich towarów oraz upadek gospodarki przez toczące się wojny spowodowały upadek winiarstwa. Po zakończeniu I wojny światowej kilka regionów powróciło do produkcji wina lecz II wojna światowa, lata powojenne i wpływ rządów komunistycznych powodują przeobrażanie winnic w gospodarstwa rolne. I dopiero w latach 80-tych w rejonie południowej Polski następują zasadzenia winorośli i poszukiwania odpowiednich dla naszego klimatu odmian. Winnice zaczęły powstawać także w rejonie Sandomierza, Wrocławia, Zielonej Góry a także w Małopolsce. W latach 90-tych nastąpił znaczny wzrost konsumpcji i importu wina z całego świata oraz zainteresowanie uprawą winorośli w Polsce i jak pokazują statystyki – trwa nadal.

3 myśli nt. „Pierwsze ślady wina”

  1. Proin mattis mauris nec odio sodales mattis. Donec nulla massa, laoreet vitae posuere sodales, dapibus et purus. Pellentesque sollicitudin urna accumsan lectus dignissim ut placerat diam accumsan. Duis suscipit tempus tellus ac dignissim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *