cydr

Lubisz CYDR ?? Teraz zrób go w domu

1. Co to jest CYDR ? – najogólniej to przefermentowany sok z jabłek podobny do wina z jabłek lecz delikatnie musujący (nie zawsze) jak piwo, coraz częściej spotykane są również cydry gruszkowe, jabłkowo-gruszkowe, jabłkowo-truskawkowy. Przebieg fermentacji cydru jest bardzo krótki i podobny do produkcji piwa. Zawartość alkoholu jest nie wielka od 2 do 7%. Jak smakuje?? Cydr odznacza się świeżym aromatem i lekko słodkawym, kwaskowo-orzeźwiającym smakiem jabłek, bardzo dobrze gasi pragnienie w upalne dni. I właśnie w okresie wczesno-letnim pojawia się na półkach w sklepach.

2. Jak podawać CYDR ? – Tak jak podaje się piwo. Najlepiej schłodzony, przelewamy do wysokich szklanek lub kieliszków w których zazwyczaj podajemy piwo.

3. Gdzie kupić ?Cydr teraz kupić można w wielu sklepach ale najlepiej zrobić samemu. Wykonanie cydru jest podobne do przygotowywania domowego piwa z brew-kit-ów. Nie wymaga skomplikowanych czynności ani przyrządów. Wystarczy zaopatrzyć się w brew-kit dostępny w naszym sklepie inaczej zwany cider-kit, pojemnik fermentacyjny (kupisz tu), 1 kg cukru i wodę, aby po 4 tygodniach być w posiadaniu 23 litrów własnego cydru.

4. Jak zrobić własny CYDR ?

  1. Zawartość puszkikoncentrat – wlewamy do fermentora (do zakupu tutaj) lub butli, dodajemy 1 kg. cukru i wlewamy ok. 2,5 litra przegotowanej i schłodzonej wody, wszystko dokładnie mieszamy.
  2. Następnie uzupełniamy fermentor czystą, chłodną wodą do 22,5 l., dodajemy drożdże z załączonej do zestawu saszetki, zamykamy fermentor lub butlę i odstawiamy w ciepłe miejsce (20-25*C) na 5 dni.
  3. Po ok. 5 dniach rozlewamy cydr do butelek lub beczułek. Do każdej butelki o poj. 0,5 l dodajemy ok. 4 g cukru lub glukozy i kapslujemy (kapslownicę zakupisz tu). W celu nagazowania cydru.
  4. Przez następne 10 dni trzymamy butelki w ciepłym miejscu (20-24*C) a następnie o ile to możliwe przenosimy do chłodnego pomieszczenia. (poniżej 20C).
  5. Po 3 tygodniach od zabutelkowania cydr jest gotowy. Najlepiej smakuje schłodzony !!! Doskonały na upały !!!

W naszym sklepie dostępny jest kompletny zestaw do wykonania domowego cydru – zobacz tu!!

cydr jabłkowy

 

4 myśli nt. „Lubisz CYDR ?? Teraz zrób go w domu”

    1. Dostępny u nas koncentrat to nic innego jak skoncentrowany sok jabłkowy, który trzeba rozcieńczyć wodą i uzyskamy 23 litry soku owocowego, a zamiast naszego koncentratu trzeba wycisnąć sok z jabłek najlepiej sokowirówką i to wszystko. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *