ser topiony

Domowy ser topiony – smażony

Domowy ser topiony – ser smażony

Ser smażony – przypomina ser topiony wytwarzany jest z dojrzałego (zgliwiałego) twarogu z mleka krowiego. Jeśli ktoś go nie zna informuję ma intensywny i specyficzny zapach i smak, Ci którzy go znają nie trzeba zachęcać do zrobienia. Przygotowanie nie jest czasochłonne, poza oczekiwaniem na zgliwienie sera, które może potrwać 3-5 dni, chyba, że właśnie mamy taki ser w domu i możemy przystąpić do działania. W wielu gospodarstwach domowych sposobem na uratowanie „starego” sera przed wyrzuceniem było smażenie go uzyskując w ten sposób nowy rodzaj sera, dla wielu – przysmak. Najważniejsze!! Ser ten można przygotować z prawdziwego twarogu z mleka świeżego niepasteryzowanego – ze sklepowego twarogu nie wyjdzie.

Na około 500-600 g twarogu potrzebujemy:

  1. łyżkę masła
  2. 2 surowe żółtka
  3. 1/2 łyżeczki soli
  4. kminek – jest tradycyjną przyprawa do tego sera, ewentualnie dodawane są inne przyprawy: pieprz, papryka, majeranek itp.
  5. ok. 2 płaski łyżeczki sody oczyszczonej – stosuje się ją dla przyspieszenia procesu gliwienia sera twaróg kruszymy i solimy, pozostawiamy pod przykryciem (ale tak by dochodziło do niego powietrze) w ciepłym miejscu, codziennie mieszamy aż do uzyskania charakterystycznego ostrego zapachu i lekko ciągnącej konsystencji.

Dla przyśpieszenia procesu gliwienia rozkruszony ser posypujemy sodą oczyszczoną i mieszamy.

Gdy ser jest już zgliwiały przystępujemy do smażenia go. Na patelni rozpuszczamy masło i przekładamy ser, podgrzewamy go na małym ogniu cały czas mieszając, dodajemy sól i ulubione przyprawy, aż do całkowitego rozpuszczenia, uważamy aby się nie przypalił. Gdy konsystencja jest gładka i bez grudek (pilnujemy, aby się nie zagotował) – ściągamy z ognia i dodajemy żółtka. Energicznie i dokładnie mieszamy, przelewamy go do foremek. Po dodaniu żółtek sera już nie podgrzewamy.

Niektórzy smakosze cenią ten ser za jego konsystencję i smak jeszcze przed wystygnięciem, spożywając go w formie ciągnącej.Po ostygnięciu ser może mieć konsystencję półtwardą lub pomazankową. Uzależnione jest to od ilości użytego masła, żółtek oraz od wilgotności użytego twarogu. Charakteryzuje się ostrym, zapachem, smakiem i żółtawą barwą.

Jest przysmakiem na wielu stołach, polecam.

SMACZNEGO !!!!

3 myśli nt. „Domowy ser topiony – smażony”

 1. Robię podobnie ale bez żółtek i nie smażę na patelni tylko topię w misce, którą ustawiam
  na garnku z gotującą się wodą.
  Tak robiła moja babcia, moja mama teraz ja 🙂
  Pozdrawiam
  Teresa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *