kefir-domowy

Domowy kefir i jogurt, doskonałe na letni sezon

Sezon letni coraz bliżej… a wraz z nim świeże warzywa, owoce, koktajle, sorbety, lody, do których najlepszą bazą są: kefiry, jogurty, śmietanki… Chcę Was zainteresować wykonaniem kefiru lub jogurtu własnoręcznie w domu.

Wystarczy kilka godzin i otrzymamy pyszny, bez konserwantów i sztucznych dodatków jogurt. Kefir potrzebuje więcej czasu ale zapewniam że zastąpi on ten dotychczas kupowany. Młode ziemniaczki z koperkiem i kefirem… już zrobiłam się głodna…

Potrzebujemy tylko 2 składniki: mleko i kultury bakterii.

Wykonanie jogurtu:

Mleko podgrzewamy i w temp. 35°C zaszczepiamy odpowiednią ilością kultur jogurtowych. Mieszamy, podgrzewamy całość do 40 – 47°C  i inkubujemy (utrzymujemy stałą temp.) przez co najmniej 5 godzin. Można tu wykorzystać termos lub np. piekarnik. Gotowy jogurt przechowujemy w lodówce. Jest doskonałym dodatkiem także do zup, sosów, deserów.

Rada: aby jogurt był bardziej gęsty można do jogurtu dodać troszkę mleka w proszku, to podnosi suchą masę produktu. Najlepszym jednak sposobem na „aksamitny jogurt” jest gotowanie mleka na „malutkim ogniu” pod nadzorem aby nie wykipiało przez 1 do 2 godzin jeszcze przed zaszczepieniem bakteriami. Jest to tzw. odparowanie mleka, następnym etapem jest jw. dodanie kultur.  

Wykonanie kefiru:

Jeśli nie jesteśmy pewni źródła mleka należy je spasteryzować – w tym celu podgrzewamy mleko do temp. 85-95°C i utrzymujemy temp. przez 10-15 min., następnie schładzamy do 18-20°C latem lub 21-23°C zimą i dodajemy odpowiednią ilość szczepu kultur kefirowych. Po wymieszaniu zaszczepione mleko rozlewamy do opakowań jednostkowych, w których będzie przebiegał proces dojrzewania. Proces dojrzewania następuje w temp pokojowej, po osiągnięciu odpowiedniej kwasowości – w domowych warunkach osiągany po ok. 14-18 godzinach, obniżamy temperaturę do około 10°C i prowadzimy dojrzewanie przez 1-3 dób uzyskując gotowy kefir, który schładzamy i przechowujemy w lodówce.

kefir

2 myśli nt. „Domowy kefir i jogurt, doskonałe na letni sezon”

    1. należy to zrobic proporcjonalnie, np. najpierw na 10 porcji – to na 10 litrów – 1 porcja i z tej porcji mniejsze pół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *