maslo-wiejskie

Domowe masełko – jak od babci…

Wielu z nas pamięta z dzieciństwa smak domowego chleba pieczonego np. na liściu z kapusty, posmarowanego swojskim masłem, był to odmienny smak od tego, jaki mają chleby i masła dostępne obecnie w sklepach. Wbrew pozorom zrobienie masła jest całkiem proste, pamiętam jeszcze jak robiła to moja babcia.

Jeśli lubicie powracać smakiem do dawnych potraw lub przygotowywać domowe wersje tych produktów, które można spotkać w sklepie to dzisiaj zachęcam do zrobienia domowego masła.

Co będzie potrzebne?

– około 400-500 ml śmietany – najlepsza wiejska, słodka, zebrana z mleka lub dostępna w sklepie kremówka (30% lub 36% im bardziej tłusta tym lepsza). Śmietana do ubijania masła nie musi być schłodzona, lepiej i szybciej ubija się gdy ma temp. pokojową, dlatego lepiej wyjąć ją z lodówki na ok. 40 min. przed ubijaniem masła.

– sól do smaku

– czysta zimna woda

– czysty słoik 1-litrowy

– maślniczka – nakładka na słoik – taka jak tutaj

Wykonanie:

Wlewamy śmietanę do słoika, zakręcamy maślniczkę i rozpoczynamy ubijanie do momentu aż oddzieli się masło. W trakcie ubijania gdy śmietana mocno jest już ubita, ubijanie staje się dosyć trudne i troszkę śmietany wydobywa się przez górną część maślniczki, nie należy się jednak tym przejmować, tylko ubijać dalej, po kilku chwilach masło zacznie się oddzielać. Należy ubijać do momentu, aż masełko i maślanka wyraźnie się oddzielą.

Jeśli chcemy otrzymać masło z dodatkami polecam w trakcie ubijania dodać do częściowo ubitej śmietany sól lub przeciśnięty czosnek, a uzyskamy masło czosnkowe.

Niektóre śmietany ubijają się szybciej, a niektóre wolniej, a uzyskane masło ma gorszą konsystencję. Jeśli się tak zdarzy, proszę się nie zniechęcać, tylko następnym razem użyć innej śmietany.

Teraz musimy oczyścić masło z resztek maślanki. W tym celu wykładamy łyżką masło ze słoika, odciskamy i przekładamy do naczynia z zimną wodą i ugniatamy jeszcze łyżką aby wypłukać resztę maślanki. Czynność tę można powtórzyć. Tak uzyskane masło formujemy w dowolny kształt i wkładamy do lodówki. Naturalnym procesem jest wydzielanie się serwatki z masła w trakcie przechowywania, należy ją usunąć z naczynia. Takie masełko najlepiej spożyć w ciągu 4-5 dni.

Maślankę, która oddzieliła się od masła możemy wypić.

Polecam zrobić domowe serki lub upiec własny domowy chleb orkiszowy wg tego przepisu. W połączeniu z takim masełkiem wspaniale smakuje !!!

Smacznego!!!

4 myśli nt. „Domowe masełko – jak od babci…”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *