cheese-blocks

Deska serów – przystawka czy deser ???

„Deska serów” to pomysł Francuzów, nazwany przez nich: „plateau de fromage”, którzy podają sery jako przystawka, pomiędzy daniem głównym a deserem lub zamiast deseru, a ta kolejność nie jest przypadkowa. Otóż sery neutralizują smak pokarmów mięsnych, oczyszczają kubki smakowe, zęby, a tym samym przygotowują na odbiór innych smaków. Jak sama nazwa wskazuje sery zazwyczaj podaje się na drewnianej desce – zazwyczaj obrotowej np. takiej jak tu, możemy również podać na szklanej tacy czy paterze z porcelany, stosownie do okoliczności spotkania, ozdabiając i uzupełniając dodatkami. Niektórzy miłośnicy serów uważają, że sery są tak bogatym jedzeniem, że nie potrzebują żadnego towarzystwa (z wyjątkiem wina). Jednak większość osób lubi podać pieczywo lub owoce do deski serów np. winogrona, chrupiącą bagietkę, kiszone ogórki czy wędlinę.

Deska serów to warty polecenia sposób jako przekąska do wina lub „co nie co” na małe imprezy przy grillu z Przyjaciółmi, czy zimowe wieczory przy kominku. Najważniejszą cechą deski serów jest jej szybkie przygotowanie. Ale trzeba pomyśleć o dwóch kwestiach: jakie wybrać sery i jak ozdobić deskę?

Komponując deskę serów, w zależności od ilości gości warto zadbać aby znalazły się tam minimum 3 gatunków serów, różniących się między sobą stopniem twardości, ostrością/intensywnością smaku i rodzajem mleka z jakiego zostały zrobione. Będą stanowić dla siebie nawzajem punkt odniesienia, co ułatwi zauważanie i docenianie różnych subtelności każdego z nich:

– Ser twardy – tzw. ser żółty, np. ser gouda, edamski czy ostrzejszy tylżycki, morski, cheddar, oscypek, czy kruche jak parmezan czy mozzarella.

– Ser świeży – np. kozi, ricotta czy kuleczki mozzarelli

– Ser pleśniowy – ser z przerostem lub porostem pleśni np. białej: camembert, brie lub niebieskiej np. lazur, rokpol, gorgonzola. Mogą również zawierać dodatki smakowe np. pieprz, orzechy, żurawinę…

Sery można pokroić w plastry, słupki, trójkąciki lub podać w całości z odpowiednim nożem do krojenia serów. Praktycznym dodatkiem są wykałaczki dzięki którym wygodnie jest nakładać kawałeczki serów. Ważne jest aby sery podawane były w temperaturze pokojowej, wtedy są najsmaczniejsze, warto je wyjąć z lodówki minimum godzinę przed podaniem i aby nie obeschły tuż przed podaniem pokroić. Sekretem deski serowej nie jest tylko jej zawartość, ale także jej wystrój. Można drewnianą deskę wyłożyć, na przykład zieloną świeżą sałatą i na niej rozłożyć sery? Warto zaopatrzyć się w odpowiednią deseczkę do tego typu przekąsek.

Dużą zaletą jedzenia kilku serów podczas jednego posiłku (tak jak to ma miejsce w przypadku deski serów) jest fakt, że mamy wtedy możliwość porównywania ich smaków, konsystencji i aromatów, które stanowią dla siebie nawzajem punkt odniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *