cydr

Cydr jabłkowy z własnych jabłek

W związku ze zbliżającym się sezonem jabłkowym dodaję przepis na cydr dla osób które nie chcą używać koncentratu jabłkowego, a soku wyciśniętego z jabłek lub można wykorzystać sok kartonowy – ale bez dodatków.

We wcześniejszym wpisie podałam opis jak przygotować cydr z koncentratu z drożdżami dostępnego w naszym sklepie (tutaj) oraz całego zestawu wraz ze sprzętem do domowego przygotowywania cydru (dostępny tu).

Składniki:

  • 15 litrów soku jabłkowego (wyciśniętego własnoręcznie lub kupnego bez dodatków)
  • 1,5 kg cukru
  • środek do klarowaniadostępny tutaj – nie jest konieczne jego użycie
  • butla 20L lub pojemnik fermentacyjnydostępny tutaj z rurką fermentacyjną i kranikiem do zlewania lub jeśli użyjecie butli potrzebna będzie:
  • wężyk do ściągania cydru z butli do butelek – może być zwykły wężyk i do niego rurka do zlewania z nad osadu lub w zestawie z rurką teleskopową ułatwiającą zlewanie cydru z butli – dostępne tutaj.
  • butelki po piwie

Najważniejsze to zadbanie o higienę przy wyrobie cydru jak i innych alkoholi. Cały sprzęt i butelki musi zostać wysterylizowany za pomocą specjalnych środków lub po prostu wyparzony wrzątkiem.

Przyrządzenie cydru

Sok z jabłek można uzyskać za pomocą sokowirówki, pozostawić go na kilka godzin w chłodnym miejscu aby się sklarował, następnie ostrożnie zlać czysty sok znad osadu do butli lub fermentora.
Część soku lekko podgrzać i rozpuścić w nim cukier. Drożdże i pożywkę przygotować wg instrukcji i dodać wszystko do całości nastawu. Zamknąć butlę korkiem z rurką fermentacyjną lub fermentor pokrywą z rurką i odstawić na czas fermentacji w ciepłe miejsce o temp. 20-23°C. Po około dwóch tygodniach, kiedy trunek przestanie już pracować można dodać środek do klarowania, następnie zlać cydr znad osadu do butelek, dla uzyskania bąbelków do każdej butelki dodać po nie całej łyżeczce cukru na 0,5l cydru i kapslować. Po tygodniu cydr jest gotowy do spożycia.

2 myśli nt. „Cydr jabłkowy z własnych jabłek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *